Refleksjonsnotat – pedagogisk bruk av IKT i norskfaget
Kunnskapsløftet slår fast at det skal være tilpasset opplæring for alle elever i grunnskolen. Dette innebærer også norskfaget. IKT kan være et middel for lærer ved tilrettelegging av tilpasset opplæring. Vi synes at det er spennende og utfordrende å kunne skape en variert og interssant undervisning ved bruk av IKT. Vi ser på IKT som et viktig verktøy som elvene må mestre for å kunne følge ordinær undervisninng. Læreren må ha tilstrekkelige kunnskaper for å kunne bruke IKT som et nyttig verktøy. IKT er et tema som er stort, og beveger seg over store områder og det er derfor nødvendig å ha kunnskap om hva man kan bruke, og hva man ikke kan bruke (åndsverkloven)
I arbeidet med dette prosjektet har vi sett nærmere på to digitale verktøy som kan brukes i norskfaget, Photo story 3 og Creaza. I dette refleksjonsnotatet vil vi ta for oss bruken av disse to, samt litt generelt om pedagogisk bruk av IKT i norskfaget.
===IKT i skolen
=
Bruken av IKT har etter hvert fått en viktig rolle i norskfaget. I Kunnskapsløftet er bruken av IKT klassifisert som en grunnleggende ferdighet og beskrevet på følgende måte:
Å kunne bruke digitale verktøy i norsk er nødvendig for å mestre nye tekstformer og uttrykk. Dette åpner for nye læringsarenaer og gir nye muligheter i lese- og skriveopplæringen, i produksjon, komponering og redigering av tekster. I denne sammenheng er det viktig å utvikle evne til kritisk vurdering og bruk av kilder. Bruk av digitale verktøy kan støtte og utvikle elevenes kommunikasjonsferdigheter og presentasjoner. (LK06: Læreplan i norsk)
Bruken av IKT har altså fått mange roller i norskfaget. Det er ikke bare en ressurs i forbindelse med lese- og skriveopplæring, men skal f. eks også være med på å utvikle evner som kritisk vurdering av kilder og kommunikasjonsferdigheter.
IKT i praksis – eksempler og tips
Som lærere er vi pliktige til å arbeide etter LK06. I Kunnskapsløftet er det mange kompetansemål som dekkes ved bruk av IKT. Under kompetansemål etter 2. årstrinn står det under sammensatte tekster: ”arbeide kreativt med tegning og skriving i forbindelse med lesing”. Her kan programmet Creaza gjerne benyttes – siden det er muligheter til å skape tegneserier (mulitimodalt). I undervisningssammenheng er programmet en fin ressurs for lærere, for å skape variasjon i undervisningen.
I et kompetansemål etter 4. trinn under sammensatte tekster står det følgende: ”lage fortellinger ved å kombinere ord, lyd og bilde”. Her kan en mulighet være å jobbe med dikt, hvor elevene skal ta bilder for å illustrere diktet. Lyder kan legges til. Photo Story 3 er et program som enkelt kan brukes til å presentere dette. For fjerdeklassingene kan dette legges opp til et gruppearbeid, hvor læreren i samarbeid med gruppene redigerer slik de ønsker å ha det. Dette krever en del læreressurser – men er lettere å gjennomføre i høyere årstrinn.
Kompetansemål etter 7. trinn under muntlige tekster: ”presentere et fagstoff muntlig med mottakerbevissthet med eller uten hjelpemidler”. Photo Story 3 kan være et tverrfaglig prosjekt eks. i kunst og håndverk, norsk og musikk – hvor et dikt skal illustreres og få lydspor til. Mulighetene er mange, og vi syntes også det er flott at man kan kombinere flere kompetansemål.
Både Creaza og Photo story 3 er forholdsvis brukervennlige, men man må regne med at det tar litt tid å bli kjent med programmene. Vi syntes likevel at mulighetene programmene gir er såpass gode og mange, at det er verdt å bruke tid på å lære elevene hvordan man bruker disse.
Hva mener vi om IKT i skolen?
Pedagogisk bruk av IKT er en viktig del av norskfaget, og gir muligheter for god og variert undervisning. Vi mener derfor at læreren må være bevisst på dette potensialet, og mulighetene for å realisere flere kompetansemål i arbeidet med IKT.
Det er en forutsetning at elevene får god opplæring i bruken av de digitale verktøyene, slik at de kjenner til mulighetene de gir. Vi mener også det er viktig at læreren har en klar plan for hva en vil oppnå i arbeidet med IKT, og at han tilpasser elevenes nivå i forhold til programmene. Dette krever blant annet at læreren har kompetanse om bruk av IKT. Flere av de digitale verktøyene er morsomme å jobbe med, men målet er jo at elevene skal lære, ikke bare ha det gøy med faget og verktøyene. En god plan og at læreren kjenner programmene så godt at han kan opptre som veileder i arbeidet er en viktig forutsetning.
Vi tror også at læreren er nødvendig i forbindelse med verktøy som gir elevene svar på om de svarer rett eller galt. Det er positivt at elevene får rask respons, men vi er ikke sikker på om denne responsen nødvendigvis gjør det klart for elevene hvorfor et svar er galt. Vi tror derfor at læreren er viktig også i arbeidet med digitale verktøy, som gir elevene respons, slik at elevene ikke ender opp med å gjette seg frem til riktig svar.
IKT i norskfaget
Som vi allerede har vært inne på er IKT nevnt som en grunnleggende ferdighet i norskfaget. I arbeidet med dette prosjektet fant vi mange eksempler på kompetansemål som åpner for bruk av IKT. I arbeidet med Creaza og Photo Story 3 tok vi utgangspunkt i følgende kompetansemål: Kompetansemål etter 4. årstrinn:
- finne stoff til egne skrive- og arbeidsoppgaver på biblioteket og internett.
- lage fortellinger ved å kombinere ord, lyd og bilde.
- drøfte noen estetiske virkemidler i sammensatte tekster.
- uttrykke tanker om språk, personer og handlinger i tekster fra dagliglivet og i skjønnlitterære tekster fra ulike tider og kulturer. Kompetansemål etter 7. årstrinn:
- presentere et fagstoff muntlig med mottakerbevissthet med eller uten hjelpemidler.
- lage sammensatte tekster med bilder, utsmykninger og varierte skrifttyper til en større helhet, manuelt og ved hjelp av digitale verktøy.
- bruke sang, musikk og bilder i fremføringer og presentasjoner.
Creaza og Photo story 3 gir altså mange muligheter til å jobbe mot flere kompetansemål. Elevene kan f. eks få i oppgave å finne stoff til oppgaven på bibliotek eller internett og så lage en bildefortelling i Photo story 3 hvor de kan benytte seg av både ord, biler og lyd. Eller hva med å lage en tegneserie eller bildefortelling som gir uttrykk for hva man mener om en bok man har jobbet med? Det finnes også kompetansemål etter 2. årstrinn som kan brukes i arbeidet med Creaza og Photo story 3. Vi tror kanskje at de yngste elevene kan mangle noe av dataferdighetene som skal til for å bruke programmene, derfor har vi hovedsakelig fokusert på kompetansemålene til 4. og 7. årstrinn.
Norskfaget er variert og har en stor faglig bredde. Vi mener derfor at program som Creaza og Photo story 3 gir gode muligheter for å kombinere det faglige stoffet med kreativitet og IKT. Det er også et pluss at elever som f. eks ikke er gode til å tegne for hånd har mulighet til å lage flotte tegneserier, eller at elever som syntes det er vanskelig å skrive en historie på egenhånd kan la seg inspirere av temaene i f. eks Creaza. I arbeidet med Photo story 3 kan man la elevene ta bilder selv, eller la de finne bilder på f. eks nettet. Her kan man også benytte anledningen til å snakke om copyright og rettigheter i forkant. Creaza og Photo story 3 er morsomme å bruke, men kan også være lærerike. Vi fikk f. eks gjenoppfrisket noen av våre kunnskaper om Ivar Aasen da vi lagde en historie fritt basert på Ivar Aasens reiser rundt i Norge, i Creaza. Her tror vi det er opp til læreren å lage gode oppgaver som gjør at arbeidet blir mer enn ”bare moro”, f. eks ved lage oppgaver som krever innhenting av informasjon og samtaler i klasserommet underveis. Creaza og Photo story 3 kan også være et verktøy for læreren, som åpner for å lage presentasjoner litt utenom det vanlige.
Det negative med disse programmene er at det nok kan ta litt tid å mestre dem. Det er ikke umulig, spesielt om man er litt datakyndig fra før, men det tar litt tid å finne ut av alt, spesielt i Creaza. Noe av det negative med Creaza er også at temaene er begrenset. Her bør også læreren være årvåken og tilstede, programmene er som sagt morsomme å bruke, og kan nok friste en og annen elev til å spore av å jobbe med noe annet enn det som er temaet.
Vi har jobbet med Creaza og Photo story 3 for å finne måter å bruke disse i norskfaget. Men vi vet også at det finnes andre digitale verktøy. Man kan f. eks finne øvelser i grammatikk, lese- og skrivetrening og ordbøker, både på nynorsk og bokmål. Mange læreverk har også egne hjemmesider med oppgaver, hvor elevene kan prøve seg og få rask respons. Å benytte seg av oppgaver og øvelser på internett kan gi en variasjon i undervisningen som vi tror er positiv. Det er derfor viktig at læreren forsøker å holde seg oppdatert på hva som finnes og hvilke muligheter de forskjellige programmene gir i norskfaget.
Alt i alt syntes vi pedagogisk bruk av IKT i norskfaget er en stor ressurs. Variasjonen og de alternative måtene å jobbe på kan kanskje motivere elevene og ”sprite opp” undervisningen. Det er også en stor fordel at mengden og variasjonen i de digitale verktøyene gir gode muligheter for å tilpasse undervisningen til forskjellige elever og årstrinn. Vi føler at vi har lært mye i arbeidet med både Creaza og Photo story 3, vi har blitt mer bevisst på mulighetene som finnes, samtidig som vi har hatt det gøy med arbeidet. Vi gleder oss derfor til å prøve å bruke disse programmene i egen undervisning, og håper at vi som lærere blir flinke til å bruke IKT på en pedagogisk og god måte i vår undervisning.
Tips:
IKT senteret har laget en side hvor man kan finne tips og info av hva som er lov til å buke av IKT for skole og offentlige institusjoner. IKT senteret kriterier
Torsdagens:
Har redigert noe i refleksjonsnotatet, forberedt oss til presentasjonen i morgen og lest mer på det de andre gruppene har gjort. Dette har vært både lærerikt og gøy.
Dagens:
I dag har vi har skrevet didaktiske planer, kommentert refleksjonsnotater, skrevet et utbedret refleksjonsnotat og funnet flere lenker til digitale læringsressurser. Moro å ha mulighet til å se hva de forskjellige gruppene jobber med - mye bra! Ellers har vi hatt det riktig så moro med presentasjonene vi klargjør til fredag. Vi gleder oss!
Gårsdagens:
Gruppa er positivt overassket over hvor enkelt og ikke minst morsomt det er å bruke Photostory 3. Godt i gang med prosjektet. Kan anbefale å bruke www.creaza.no (et veldig bra program, men ikke helt fullstendig da vi ikke er betalende medlemmer.)
Dette er et program vi er veldig positivt overrasket over. Her legger man inn bilder og lager en fotofortelling. En kan legge til tekst, lyd, effekter osv. Veldig moro, kun kreativiteten som kan stoppe en.
Dette er et program som er lurt å bruke når man vil variere undervisningen litt og kanskje hoppe ut av bøkene for en stund. Her er det flere typer program som hjelper oss å lage kryssord, quizer osv. Resultatet er ganske bra og dette er et program vi kan anbefale.
Disse to programmene er morsomme å bruke til å lage tegneserier. Det ene programmet krever registrering, men det er gratis. Man kan betale litt dersom man vil utnytte det til det maksimale. Vi har fått til mange fine og morsomme tegneseriestriper med det man ikke trenger å betale på, men vi kan si at det mangler noen effekter.Lokus sine sider er noe mere enkelt i forhold til creaza, men absolutt et program som vil være nyttig i undervisning.
Tema: IKT i norsk Mål fra læreplanen: Grunnleggende ferdigheter i norskfaget:
Å kunne bruke digitale verktøy i norsk er nødvendig for å mestre nye tekstformer og uttrykk. Dette åpner for nye læringsarenaer og gir nye muligheter i lese og skriveopplæringen, i produksjon, komponering og redigering av tekster. I denne sammenheng er det viktig og utvikle evne til kritisk vurdering og bruk av kilder. Bruk av digitale verktøy kan støtte og utvikle elevenes kommunikasjonsferdigheter og prestasjoner. Komptetansemål: · Finne stoff til egne skrive- og arbeidsoppgaver på biblioteket og Internett. · Drøfte og vurdere skjønnlitterære tekster med utgangspunkt i egne opplevelse og med forståelse for språk og innhold. · Lage sammensatte tekster med bilder, utsmykninger og varierte skrifttyper til en større helhet, manuelt og ved hjelp av digitale verktøy. · Bruke sang, musikk og bilder i framføringer og presentasjoner. · Gi en begrunnet vurdering av andres muntlige fremføringer. Kilder: KL06: Læreplan i norsk
Vurdering
Forutsetninger
Mål
Aktivitet
Innhold
Prosessvurdering. - veiledning og vurdering ut i fra hvor gruppa står. -ferdigstilt produkt fremføres og de får umiddelbar tilbakemelding fra klassen og lærer -Som lærere vil vi fokusere på hva elevene kan av IKT bruk. Hvordan de har klart å bruke de to programmene de skal jobbe med. Hele klassen gir tilbakemeldinger på hvordan denne arbeidsmetoden har fungert.
For å sjekke læringsutbyttet gir vi hver elev et spørsmål etter fremføringen (tilpasses den enkeltes nivå)
Opplegget er tenkt til 7.trinn Varighet: alle norsktimer de neste to uker To av gruppene fremfører opplegget sitt på neste foreldremøte Elevene jobber i grupper på 5, inndelt av lærer Oppgaven utføres i skoletiden, med mulighet for veiledning og der alle har lik tilgang til pc Det er to pc på hver gruppe. Tilgang til begge programmene, hvilket betyr medlemskap på www.creaza.no, og at photostory 3 er nedlastet på pcen. Innføring i åndsverksloven Kamera, kabler til hver gruppe. Tilpasset opplæring: - Elevene får styre litt selv innad i gruppen, og jobber i eget tempo, men må være ferdig til en satt frist. - alle tildeles oppgaver etter sitt nivå, bla skriveferdigheter
Målet for undervisningen er at elevene ved hjelp av IKT skal bevege seg innenfor de gitte kompetansemål. De skal lage fotofortelling og digital tegneserie. Begge tingene skal skje på pc. Fotofortellingen skal vise gruppa sin tolkning av et norsk dikt/sang/rim/regle. Tegneserien skal baseres på deres tolkning av Ivar Aasen og språkstriden i Norge. I tillegg til fakta får de her kunstneriske friheter. Det skal skrives på nynorsk. Alle i gruppa skal delta
Klassen får innføring der begge programmene blir vist og forklart. Gjennomgang av åndsverksloven Inndeling i grupper, samarbeidslæring Videre blir jobben lagt over på elevene mens lærer sirkulerer mellom gruppene.
Alle gruppene starter med photostory 3. De finner et norsk dikt/sang/rim/regle. Elevene tar selv bilder, legger over på pc, for så å bruke dem videre i programmet. De strukturerer bildene, legger til tekst, velger overganger og musikk. På Creaza lages en tegneserie på nynorsk. Elevene finner informasjon om Ivar Aasen, og språkstriden i Norge. De bygger opp tegneserien med bakgrunner, kara kterer, rekvisita, snakkebobler mm Presentasjon av ferdige produkter
Manøvrere og bruke begge dataverktøyene , samt bruke fotokamera, ledninger og program for å legge over bilder til pc. Forståelse for åndsverksloven og begrensninger som følge av den Kunnskap om Ivar Aasen, skriftlig nynorsk (vil ikke bli vurdert)
Kunnskapsløftet slår fast at det skal være tilpasset opplæring for alle elever i grunnskolen. Dette innebærer også norskfaget. IKT kan være et middel for lærer ved tilrettelegging av tilpasset opplæring. Vi synes at det er spennende og utfordrende å kunne skape en variert og interssant undervisning ved bruk av IKT. Vi ser på IKT som et viktig verktøy som elvene må mestre for å kunne følge ordinær undervisninng. Læreren må ha tilstrekkelige kunnskaper for å kunne bruke IKT som et nyttig verktøy. IKT er et tema som er stort, og beveger seg over store områder og det er derfor nødvendig å ha kunnskap om hva man kan bruke, og hva man ikke kan bruke (åndsverkloven)
I arbeidet med dette prosjektet har vi sett nærmere på to digitale verktøy som kan brukes i norskfaget, Photo story 3 og Creaza. I dette refleksjonsnotatet vil vi ta for oss bruken av disse to, samt litt generelt om pedagogisk bruk av IKT i norskfaget.
===IKT i skolen
=
Bruken av IKT har etter hvert fått en viktig rolle i norskfaget. I Kunnskapsløftet er bruken av IKT klassifisert som en grunnleggende ferdighet og beskrevet på følgende måte:Å kunne bruke digitale verktøy i norsk er nødvendig for å mestre nye tekstformer og uttrykk. Dette åpner for nye læringsarenaer og gir nye muligheter i lese- og skriveopplæringen, i produksjon, komponering og redigering av tekster. I denne sammenheng er det viktig å utvikle evne til kritisk vurdering og bruk av kilder. Bruk av digitale verktøy kan støtte og utvikle elevenes kommunikasjonsferdigheter og presentasjoner. (LK06: Læreplan i norsk)
Bruken av IKT har altså fått mange roller i norskfaget. Det er ikke bare en ressurs i forbindelse med lese- og skriveopplæring, men skal f. eks også være med på å utvikle evner som kritisk vurdering av kilder og kommunikasjonsferdigheter.
IKT i praksis – eksempler og tips
Som lærere er vi pliktige til å arbeide etter LK06. I Kunnskapsløftet er det mange kompetansemål som dekkes ved bruk av IKT. Under kompetansemål etter 2. årstrinn står det under sammensatte tekster: ”arbeide kreativt med tegning og skriving i forbindelse med lesing”. Her kan programmet Creaza gjerne benyttes – siden det er muligheter til å skape tegneserier (mulitimodalt). I undervisningssammenheng er programmet en fin ressurs for lærere, for å skape variasjon i undervisningen.I et kompetansemål etter 4. trinn under sammensatte tekster står det følgende: ”lage fortellinger ved å kombinere ord, lyd og bilde”. Her kan en mulighet være å jobbe med dikt, hvor elevene skal ta bilder for å illustrere diktet. Lyder kan legges til. Photo Story 3 er et program som enkelt kan brukes til å presentere dette. For fjerdeklassingene kan dette legges opp til et gruppearbeid, hvor læreren i samarbeid med gruppene redigerer slik de ønsker å ha det. Dette krever en del læreressurser – men er lettere å gjennomføre i høyere årstrinn.
Kompetansemål etter 7. trinn under muntlige tekster: ”presentere et fagstoff muntlig med mottakerbevissthet med eller uten hjelpemidler”. Photo Story 3 kan være et tverrfaglig prosjekt eks. i kunst og håndverk, norsk og musikk – hvor et dikt skal illustreres og få lydspor til. Mulighetene er mange, og vi syntes også det er flott at man kan kombinere flere kompetansemål.
Både Creaza og Photo story 3 er forholdsvis brukervennlige, men man må regne med at det tar litt tid å bli kjent med programmene. Vi syntes likevel at mulighetene programmene gir er såpass gode og mange, at det er verdt å bruke tid på å lære elevene hvordan man bruker disse.
Hva mener vi om IKT i skolen?
Pedagogisk bruk av IKT er en viktig del av norskfaget, og gir muligheter for god og variert undervisning. Vi mener derfor at læreren må være bevisst på dette potensialet, og mulighetene for å realisere flere kompetansemål i arbeidet med IKT.Det er en forutsetning at elevene får god opplæring i bruken av de digitale verktøyene, slik at de kjenner til mulighetene de gir. Vi mener også det er viktig at læreren har en klar plan for hva en vil oppnå i arbeidet med IKT, og at han tilpasser elevenes nivå i forhold til programmene. Dette krever blant annet at læreren har kompetanse om bruk av IKT. Flere av de digitale verktøyene er morsomme å jobbe med, men målet er jo at elevene skal lære, ikke bare ha det gøy med faget og verktøyene. En god plan og at læreren kjenner programmene så godt at han kan opptre som veileder i arbeidet er en viktig forutsetning.
Vi tror også at læreren er nødvendig i forbindelse med verktøy som gir elevene svar på om de svarer rett eller galt. Det er positivt at elevene får rask respons, men vi er ikke sikker på om denne responsen nødvendigvis gjør det klart for elevene hvorfor et svar er galt. Vi tror derfor at læreren er viktig også i arbeidet med digitale verktøy, som gir elevene respons, slik at elevene ikke ender opp med å gjette seg frem til riktig svar.
IKT i norskfaget
Som vi allerede har vært inne på er IKT nevnt som en grunnleggende ferdighet i norskfaget. I arbeidet med dette prosjektet fant vi mange eksempler på kompetansemål som åpner for bruk av IKT. I arbeidet med Creaza og Photo Story 3 tok vi utgangspunkt i følgende kompetansemål:Kompetansemål etter 4. årstrinn:
- finne stoff til egne skrive- og arbeidsoppgaver på biblioteket og internett.
- lage fortellinger ved å kombinere ord, lyd og bilde.
- drøfte noen estetiske virkemidler i sammensatte tekster.
- uttrykke tanker om språk, personer og handlinger i tekster fra dagliglivet og i skjønnlitterære tekster fra ulike tider og kulturer.
Kompetansemål etter 7. årstrinn:
- presentere et fagstoff muntlig med mottakerbevissthet med eller uten hjelpemidler.
- lage sammensatte tekster med bilder, utsmykninger og varierte skrifttyper til en større helhet, manuelt og ved hjelp av digitale verktøy.
- bruke sang, musikk og bilder i fremføringer og presentasjoner.
Creaza og Photo story 3 gir altså mange muligheter til å jobbe mot flere kompetansemål. Elevene kan f. eks få i oppgave å finne stoff til oppgaven på bibliotek eller internett og så lage en bildefortelling i Photo story 3 hvor de kan benytte seg av både ord, biler og lyd. Eller hva med å lage en tegneserie eller bildefortelling som gir uttrykk for hva man mener om en bok man har jobbet med? Det finnes også kompetansemål etter 2. årstrinn som kan brukes i arbeidet med Creaza og Photo story 3. Vi tror kanskje at de yngste elevene kan mangle noe av dataferdighetene som skal til for å bruke programmene, derfor har vi hovedsakelig fokusert på kompetansemålene til 4. og 7. årstrinn.
Norskfaget er variert og har en stor faglig bredde. Vi mener derfor at program som Creaza og Photo story 3 gir gode muligheter for å kombinere det faglige stoffet med kreativitet og IKT. Det er også et pluss at elever som f. eks ikke er gode til å tegne for hånd har mulighet til å lage flotte tegneserier, eller at elever som syntes det er vanskelig å skrive en historie på egenhånd kan la seg inspirere av temaene i f. eks Creaza. I arbeidet med Photo story 3 kan man la elevene ta bilder selv, eller la de finne bilder på f. eks nettet. Her kan man også benytte anledningen til å snakke om copyright og rettigheter i forkant. Creaza og Photo story 3 er morsomme å bruke, men kan også være lærerike. Vi fikk f. eks gjenoppfrisket noen av våre kunnskaper om Ivar Aasen da vi lagde en historie fritt basert på Ivar Aasens reiser rundt i Norge, i Creaza. Her tror vi det er opp til læreren å lage gode oppgaver som gjør at arbeidet blir mer enn ”bare moro”, f. eks ved lage oppgaver som krever innhenting av informasjon og samtaler i klasserommet underveis. Creaza og Photo story 3 kan også være et verktøy for læreren, som åpner for å lage presentasjoner litt utenom det vanlige.
Det negative med disse programmene er at det nok kan ta litt tid å mestre dem. Det er ikke umulig, spesielt om man er litt datakyndig fra før, men det tar litt tid å finne ut av alt, spesielt i Creaza. Noe av det negative med Creaza er også at temaene er begrenset. Her bør også læreren være årvåken og tilstede, programmene er som sagt morsomme å bruke, og kan nok friste en og annen elev til å spore av å jobbe med noe annet enn det som er temaet.
Vi har jobbet med Creaza og Photo story 3 for å finne måter å bruke disse i norskfaget. Men vi vet også at det finnes andre digitale verktøy. Man kan f. eks finne øvelser i grammatikk, lese- og skrivetrening og ordbøker, både på nynorsk og bokmål. Mange læreverk har også egne hjemmesider med oppgaver, hvor elevene kan prøve seg og få rask respons. Å benytte seg av oppgaver og øvelser på internett kan gi en variasjon i undervisningen som vi tror er positiv. Det er derfor viktig at læreren forsøker å holde seg oppdatert på hva som finnes og hvilke muligheter de forskjellige programmene gir i norskfaget.
Alt i alt syntes vi pedagogisk bruk av IKT i norskfaget er en stor ressurs. Variasjonen og de alternative måtene å jobbe på kan kanskje motivere elevene og ”sprite opp” undervisningen. Det er også en stor fordel at mengden og variasjonen i de digitale verktøyene gir gode muligheter for å tilpasse undervisningen til forskjellige elever og årstrinn. Vi føler at vi har lært mye i arbeidet med både Creaza og Photo story 3, vi har blitt mer bevisst på mulighetene som finnes, samtidig som vi har hatt det gøy med arbeidet. Vi gleder oss derfor til å prøve å bruke disse programmene i egen undervisning, og håper at vi som lærere blir flinke til å bruke IKT på en pedagogisk og god måte i vår undervisning.
Tips:
IKT senteret har laget en side hvor man kan finne tips og info av hva som er lov til å buke av IKT for skole og offentlige institusjoner.
IKT senteret kriterier
Torsdagens:
Har redigert noe i refleksjonsnotatet, forberedt oss til presentasjonen i morgen og lest mer på det de andre gruppene har gjort. Dette har vært både lærerikt og gøy.Dagens:
I dag har vi har skrevet didaktiske planer, kommentert refleksjonsnotater, skrevet et utbedret refleksjonsnotat og funnet flere lenker til digitale læringsressurser. Moro å ha mulighet til å se hva de forskjellige gruppene jobber med - mye bra! Ellers har vi hatt det riktig så moro med presentasjonene vi klargjør til fredag. Vi gleder oss!Gårsdagens:
Gruppa er positivt overassket over hvor enkelt og ikke minst morsomt det er å bruke Photostory 3. Godt i gang med prosjektet. Kan anbefale å bruke www.creaza.no (et veldig bra program, men ikke helt fullstendig da vi ikke er betalende medlemmer.)Linker til digitale læringsressurser for norsk:
Photostory 3:
Last ned Photostory 3
Dette er et program vi er veldig positivt overrasket over. Her legger man inn bilder og lager en fotofortelling. En kan legge til tekst, lyd, effekter osv. Veldig moro, kun kreativiteten som kan stoppe en.
Hot Potatoes (til kryssord, quiz m.m.):
Hot Potatos
Dette er et program som er lurt å bruke når man vil variere undervisningen litt og kanskje hoppe ut av bøkene for en stund. Her er det flere typer program som hjelper oss å lage kryssord, quizer osv. Resultatet er ganske bra og dette er et program vi kan anbefale.
Tegneserie:
Creaza (krever registrering)
Lokus
Disse to programmene er morsomme å bruke til å lage tegneserier. Det ene programmet krever registrering, men det er gratis. Man kan betale litt dersom man vil utnytte det til det maksimale. Vi har fått til mange fine og morsomme tegneseriestriper med det man ikke trenger å betale på, men vi kan si at det mangler noen effekter.Lokus sine sider er noe mere enkelt i forhold til creaza, men absolutt et program som vil være nyttig i undervisning.
Ordbøker på nett:
Ordnett
Oversettelse/støtte for tospråklige. Pluss bildesider
To sider hvor det er lett å finne frem til bla. fremmedord og synonymer. Passer godt til både grunnskoleelever så vel som til studenter og lærere.
Eventyret om Ivar Aasen
Didaktisk relasjonsmodell
Tema: IKT i norsk
Mål fra læreplanen:
Grunnleggende ferdigheter i norskfaget:
Å kunne bruke digitale verktøy i norsk er nødvendig for å mestre nye tekstformer og uttrykk. Dette åpner for nye læringsarenaer og gir nye muligheter i lese og skriveopplæringen, i produksjon, komponering og redigering av tekster. I denne sammenheng er det viktig og utvikle evne til kritisk vurdering og bruk av kilder. Bruk av digitale verktøy kan støtte og utvikle elevenes kommunikasjonsferdigheter og prestasjoner.
Komptetansemål:
· Finne stoff til egne skrive- og arbeidsoppgaver på biblioteket og Internett.
· Drøfte og vurdere skjønnlitterære tekster med utgangspunkt i egne opplevelse og med forståelse for språk og innhold.
· Lage sammensatte tekster med bilder, utsmykninger og varierte skrifttyper til en større helhet, manuelt og ved hjelp av digitale verktøy.
· Bruke sang, musikk og bilder i framføringer og presentasjoner.
· Gi en begrunnet vurdering av andres muntlige fremføringer.
Kilder:
KL06: Læreplan i norsk
- veiledning og vurdering ut i fra hvor gruppa står.
-ferdigstilt produkt fremføres og de får umiddelbar tilbakemelding fra klassen og lærer
-Som lærere vil vi fokusere på hva elevene kan av IKT bruk.
Hvordan de har klart å bruke de to programmene de skal jobbe med.
Hele klassen gir tilbakemeldinger på hvordan denne arbeidsmetoden har fungert.
For å sjekke læringsutbyttet gir vi hver elev et spørsmål etter fremføringen (tilpasses den enkeltes nivå)
Varighet: alle norsktimer de neste to uker
To av gruppene fremfører opplegget sitt på neste foreldremøte
Elevene jobber i grupper på 5, inndelt av lærer
Oppgaven utføres i skoletiden, med mulighet for veiledning og der alle har lik tilgang til pc
Det er to pc på hver gruppe.
Tilgang til begge programmene, hvilket betyr medlemskap på www.creaza.no, og at photostory 3 er nedlastet på pcen.
Innføring i åndsverksloven
Kamera, kabler til hver gruppe.
Tilpasset opplæring:
- Elevene får styre litt selv innad i gruppen, og jobber i eget tempo, men må være ferdig til en satt frist.
- alle tildeles oppgaver etter sitt nivå, bla skriveferdigheter
De skal lage fotofortelling og digital tegneserie. Begge tingene skal skje på pc.
Fotofortellingen skal vise gruppa sin tolkning av et norsk dikt/sang/rim/regle.
Tegneserien skal baseres på deres tolkning av Ivar Aasen og språkstriden i Norge. I tillegg til fakta får de her kunstneriske friheter.
Det skal skrives på nynorsk.
Alle i gruppa skal delta
Gjennomgang av åndsverksloven
Inndeling i grupper, samarbeidslæring
Videre blir jobben lagt over på elevene mens lærer sirkulerer mellom gruppene.
Alle gruppene starter med photostory 3.
De finner et norsk dikt/sang/rim/regle.
Elevene tar selv bilder, legger over på pc, for så å bruke dem videre i programmet.
De strukturerer bildene, legger til tekst, velger overganger og musikk.
På Creaza lages en tegneserie på nynorsk.
Elevene finner informasjon om Ivar Aasen, og språkstriden i Norge.
De bygger opp tegneserien med bakgrunner, kara kterer, rekvisita, snakkebobler mm
Presentasjon av ferdige produkter
Forståelse for åndsverksloven og begrensninger som følge av den
Kunnskap om Ivar Aasen, skriftlig nynorsk (vil ikke bli vurdert)